Simple Tags - en to fr translation catalogue (332 entries)

en: %1s tag(s) deleted.
fr: %1s tag(s) effacé(s).

en: %s page(s) tags updated with success !
fr: Les tags de %s page(s) ont été mis à jour avec succès !

en: %s post(s) tags updated with success !
fr: Les tags de %s article(s) ont été mis à jour avec succès !

en: %s rows deleted. WordPress DB is clean now !
fr: %s lignes supprimées. La base de données de WordPress est nettoyée !

en: %s slug(s) edited.
fr: %s identifiant(s) édité.

en: &copy; Copyright 2008 <a href="http://www.herewithme.fr/" title="Here With Me">Amaury Balmer</a> | <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/simple-tags">Simple Tags</a> | Version %s
fr: &copy; Copyright 2008<a href="http://www.herewithme.fr/" title="Here With Me">Amaury Balmer</a> | <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/simple-tags">Simple Tags</a> | Version %s

en: &raquo; <a %tag_rel% href="%tag_link_remove%" title="Remove %tag_name_attribute% from search">Remove %tag_name%</a>
fr: &raquo; <a %tag_rel% href="%tag_link_remove%" title="Remove %tag_name_attribute% from search">Supprimer %tag_name%</a>

en: &raquo; <a href="%tag_link_remove%" title="Remove %tag_name_attribute% from search">Remove %tag_name%</a>
fr: &raquo; <a href="%tag_link_remove%" title="Supprimer %tag_name_attribute% from search">Supprimer %tag_name%</a>

en: <a %tag_rel% href="%tag_link_remove%" title="Remove %tag_name_attribute% from search">Remove %tag_name%</a>
fr: Simple Tags ne peut pas fonctionner avec cette version de WordPress !

en: <a href="%tag_link%" id="tag-link-%tag_id%" class="st-tags t%tag_scale%" title="%tag_count% topics" %tag_rel% style="%tag_size% %tag_color%">%tag_name%</a>
fr: <a href="%tag_link%" id="tag-link-%tag_id%" class="st-tags t%tag_scale%" title="%tag_count% articles" %tag_rel% style="%tag_size% %tag_color%">%tag_name%</a>

en: <code>AND</code> &ndash; Fetches posts with both the "Tag1" <strong>and</strong> the "Tag2" tag.
fr: <code>AND</code> &ndash; Récupère les articles contenant les tags "Tag1" <strong>et</strong> "Tag2".

en: <code>OR</code> &ndash; Fetches posts with either the "Tag1" <strong>or</strong> the "Tag2" tag. (default)
fr: <code>OR</code> &ndash; Récupère les articles contenant les tags "Tag1" <strong>ou</strong> "Tag2".

en: <code>all</code> &ndash; On your blog and feeds.
fr: <code>all</code> &ndash; Dans le blog et les flux RSS.

en: <code>blogonly</code> &ndash; Only on your blog.
fr: <code>blogonly</code> &ndash; Seulement dans le blog.

en: <code>count-asc</code> &ndash; Least common tags between posts
fr: <code>count-asc</code> &ndash; Le moins de tags en commun entre 2 articles.

en: <code>count-asc</code> &ndash; Least used.
fr: <code>count-asc</code> &ndash; Les moins utilisés.

en: <code>count-desc</code> &ndash; Most common tags between posts (default)
fr: <code>count-desc</code> &ndash; Le plus de tags en commun entre 2 articles. (défaut)

en: <code>count-desc</code> &ndash; Most popular.
fr: <code>count-desc</code> &ndash; Les plus populaires.

en: <code>count-desc</code> &ndash; Most popular. (default)
fr: <code>count-desc</code> &ndash; Les plus populaires.(défaut)

en: <code>date-asc</code> &ndash; Older Entries.
fr: <code>date-asc</code> &ndash; Plus anciens.

en: <code>date-desc</code> &ndash; Newer Entries.
fr: <code>date-desc</code> &ndash; Plus récents.

en: <code>flat</code> &ndash; Display inline (no list, just a div)
fr: <code>flat</code> &ndash; Afficher en ligne (pas de liste, juste un balise div)

en: <code>homeonly</code> &ndash; Only on your home page.
fr: <code>homeonly</code> &ndash; Seulement sur la page d'accueil du blog.

en: <code>list</code> &ndash; Display a formatted list (ul/li).
fr: <code>list</code> &ndash; Affiche une liste formatée (ul/li).

en: <code>name-asc</code> &ndash; Alphabetical.
fr: <code>name-asc</code> &ndash; Ordre alphabétique.

en: <code>name-desc</code> &ndash; Inverse Alphabetical.
fr: <code>name-desc</code> &ndash; Inverse de l'ordre alphabétique.

en: <code>no</code> &ndash; Nowhere (default)
fr: <code>no</code> &ndash; Nulle part (défaut)

en: <code>pageonly</code> &ndash; Only on your page view.
fr: <code>pageonly</code> &ndash; Seulement sur une vue détaillée de page.

en: <code>random</code> &ndash; Random.
fr: <code>random</code> &ndash; Aléatoire.

en: <code>random</code> &ndash; Random. (default)
fr: <code>random</code> &ndash; Aléatoire. (défaut)

en: <code>singleonly</code> &ndash; Only on your single view.
fr: <code>singleonly</code> &ndash; Seulement sur une vue détaillée d'article.

en: <code>singularonly</code> &ndash; Only on your singular view (single & page).
fr: <code>singularonly</code> &ndash; Seulement sur une vue détaillée (page ou article).

en: <h4>Related posts</h4>
fr: <h4>Articles relatifs</h4>

en: <h4>Related tags</h4>
fr: <h4>Tags relatifs</h4>

en: <h4>Tag Cloud</h4>
fr: <h4>Nuage de tags</h4>

en: <strong>&#8216;Order tags display&#8217;</strong> is the second. Once tags choosen, you can reorder them before display.
fr: <strong>&#8216;Ordre d'affichage des tags&#8217;</strong> est la seconde étape. Une fois les tags récupérés, vous pouvez les réordonner avant l'affichage.

en: <strong>&#8216;Order tags selection&#8217;</strong> is the first step during tag's cloud generation, corresponding to collect tags.
fr: <strong>&#8216;Ordre de sélection des tags&#8217;</strong> est la première étape de la génération du nuage de tags, elle correspond à la récupération des tags.

en: <strong>Advanced usage</strong>:
fr: <strong>Utilisation avancée</strong>:

en: <strong>Example:</strong> You want display randomly the 100 tags most popular.<br />
fr: <strong>Exemple:</strong> Vous voulez afficher aléatoirement les 100 tags les plus populaires.<br />

en: Activate autocompletion feature:
fr: Activer la fonction d'autocomplétion:

en: Activate click tags feature:
fr: Activer la fonctionnalité Clic Tags

en: Activate suggested tags feature: (Yahoo! Term Extraction API, Tag The Net, Local DB)
fr: Activer la fonctionnalité Tags suggérés: (Yahoo! Term Extraction API, Tag The Net, Base local)

en: Active Auto Tags.
fr: Activer les auto tags.

en: Active auto link tags into post content:
fr: Activer la création automatique de liens dans le contenu des articles:

en: Active tags for page:
fr: Activer les tags pour les pages:

en: Add
fr: Ajouter

en: Add Tag
fr: Ajouter un tag

en: Add a tag input (and tag posts features) in page edition
fr: Ajouter le champ tag (ainsi que les fonctionnalités spécifiques des articles) lors de l'édition des pages

en: Add page in tags management:
fr: Ajouter les pages dans la gestion des tags:

en: Add the rel="nofollow" on each tags link ?
fr: Ajouter le rel="nofollow" sur chaque lien de tags ?

en: Ajax loading
fr: Chargement Ajax

en: All
fr: Tous

en: All Pages
fr: Toutes les pages

en: All Posts
fr: Tous les articles

en: All Simple Tags options are deleted ! You <a href="%s">deactive plugin</a> now !
fr: Toutes les options de Simple Tags sont éffacées ! Vous pouvez <a href="%s">désinstaller le plugin</a>  !

en: All done!
fr: Terminé !

en: All done! %s tags added.
fr: Terminé ! %s tag(s) ajouté(s).

en: Allow tag cloud in post/page content:
fr: Autoriser l'insertion de nuage de tags dans le contenu des articles/pages:

en: Alphabetical
fr: Alphabétique

en: Always add these keywords:
fr: Toujours ajouter les mots clés suivants:

en: Any
fr: N'importe

en: Author&hellip;
fr: Auteur&hellip;

en: Auto link
fr: Création automatique de liens

en: Auto tags all content
fr: Tagger automatiquement tout le contenu

en: Auto tags all content &raquo;
fr: Tagger automatiquement tout le contenu &raquo;

en: Auto tags list
fr: Liste des auto tags

en: Auto tags old content
fr: Tagger automatiquement le contenu existant

en: Auto tags options updated !
fr: Les options d'Auto tags sont mise à jour !

en: Automatically display related posts into feeds
fr: Ajouter automatiquement les articles relatifs dans le flux RSS

en: Automatically display related posts into post content
fr: Ajouter automatiquement les articles relatifs dans le contenu des articles

en: Automatically display tags list into feeds
fr: Ajouter automatiquement les tags de l'article dans le flux RSS

en: Automatically display tags list into post content:
fr: Ajouter automatiquement la liste des tags dans le contenu des articles

en: Automatically include in header:
fr: Inclure automatiquement les mots clés:

en: Autotag only posts without tags.
fr: Tagger automatiquement et uniquement les articles sans tags.

en: Choose a provider to get suggested tags (local, yahoo or tag the net).
fr: Choisissez une source pour recupérer les tags suggerés (base locale, yahoo ou tag the net).

en: Clean !
fr: Nettoyer !

en: Configure and add tags to posts&#8230;
fr: Configurer et ajouter les tags aux articles&#8230;

en: Date (ascending)
fr: Date (ascendant)

en: Date (descending)
fr: Date (descendant)

en: Delete
fr: Effacer

en: Delete Tag
fr: Effacer le tag

en: Delete all options ?
fr: Effacer toutes les options ?

en: Delete embedded tags once imported ?
fr: Effacé les tags embarqués une fois importés ?

en: Display click tags
fr: Afficher les Clic Tags

en: Do you really want to restore the default options?
fr: Êtes-vous sur de vouloir restaurer les options par défaut?

en: Don&#8217;t be stupid - backup your database before proceeding!
fr: Ne faites pas l'idiot, faites une sauvegarde de votre base de données avant de vous lancer !

en: Done!
fr: Terminé !

en: Draft
fr: Brouillon

en: Drafts|manage posts header
fr: Brouillons

en: Edit
fr: Editer

en: Edit Tag Slug
fr: Editer l'identifiant d'un tag

en: Embedded Tags
fr: Tags embarqués

en: Empty field will use default value.
fr: Les champs vides utiliseront la valeur par défaut.

en: Enabling this will allow Wordpress to look for embedded tags when saving and displaying posts. Such set of tags is marked <code>[tags]like this, and this[/tags]</code>, and is added to the post when the post is saved, but does not display on the post.
fr: L'activation de cette option permettra à WordPress de chercher des tags inclus à l'intérieur de vos articles, lors de leur enregistrement et de leur affichage. Ces tags sont marqués comme <code>[tags]ceci, et cela[/tags]</code>, et sont ajoutés automatiquement à votre article lors de son enregistrement, mais ne seront pas visibles pour vos visiteurs.

en: Enabling this will allow Wordpress to look for tag cloud marker <code>&lt;!--st_tag_cloud--&gt;</code> when displaying posts. WP replace this marker by a tag cloud.
fr: L'activation de cette option permet à WordPress de regarder dans le contenu des articles à la recherche du marqueur <code>&lt;!--st_tag_cloud--&gt;</code>. S'il existe, il sera automatiquement remplacé par un nuage de tags.

en: End marker
fr: Suffixe des tags embarqués:

en: Enter the name of the tag to delete.  This tag will be removed from all posts.
fr: Entrer le nom du tag à supprimer. Ce tag sera supprimé pour tous les articles/pages.

en: Enter the positioned title before the list, leave blank for no title:
fr: Entrer le titre positionné avant la liste, laisser vide, pour ne rien afficher:

en: Enter the tag name to edit and its new slug. <a href="http://codex.wordpress.org/Glossary#Slug">Slug definition</a>
fr: Entre le nom du tag à éditer et son nouvel identifiant. <a href="http://codex.wordpress.org/Glossary#Slug">Définition de slug (en anglais)</a>

en: Enter the tag to rename and its new value.  You can use this feature to merge tags too. Click "Rename" and all posts which use this tag will be updated.
fr: Entrer le tag à renommer et sa nouvelle valeur.  Vous pouvez également utiliser cette fonction pour fusionner des tags. <br />Cliquer sur "Renommer" et tous les articles utilisant ce ou ces tag(s) seront mis à jour.

en: Enter the text to show when there is no related post:
fr: Entrer le texte à afficher lorsqu'il n'y a pas d'articles relatifs:

en: Enter the text to show when there is no related tags:
fr: Entrer le texte à afficher lorsqu'il n'y a pas de tags relatifs:

en: Enter the text to show when there is no remove related tags:
fr: Entrer le texte à afficher lorsqu'il n'y a pas de tags relatifs à supprimer:

en: Enter the text to show when there is no tag:
fr: Entrer le texte à afficher lorsqu'il n'y a pas de tags:

en: Error. No enough tags for rename. Too for merge. Choose !
fr: Erreur. Pas assez de tags pour renommer. Trop pour fusionner. Choisissez !

en: Example: If you ignore case, auto link feature will replace the word "wordpress" by the tag link "WordPress".
fr: Exemple: Si vous ignorez la casse, la création automatique de liens des tags remplacera le mot "wordpress" par le lien du tag "WordPress".

en: Example: You have a tag called "WordPress" and your post content contains "wordpress", this feature will replace "wordpress" by a link to "wordpress" tags page. (http://myblog.net/tag/wordpress/)
fr: Exemple: Vous avez un tag nommé "WordPress" et le contenu de votre article contient le mot "wordpress", cette fonctionnalité remplacera le mot "wordpress" par un lien "wordpress" pointant sur la page du tag. (http://monblog.net/tag/wordpress/)

en: Existing Tags
fr: Tags existants:

en: Extended Tag Cloud %d
fr: Nuage de tags avancé %d

en: Extended format: (advanced usage)
fr: Format étendu: (utilisation avancée)

en: Filter
fr: Filtrer

en: Filter &#187;
fr: Filtrer &#187;

en: Filter&hellip;
fr: Filtrer&hellip;

en: Flat (default)
fr: Applati (défaut)

en: Font color max: (default: #000000)
fr: Couleur maximale: (defaut: #000000)

en: Font color mini: (default: #CCCCCC)
fr: Couleur minimale: (defaut: #CCCCCC)

en: Font size max: (default: 22)
fr: Taille maximale (défaut: 22)

en: Font size mini: (default: 8)
fr: Taille minimale (défaut: 8)

en: General
fr: Options générales

en: Generally, deactivating this plugin does not erase any of its data, if you like to quit using Simple Tags for good, please erase <strong>all</strong> options before deactivating the plugin.
fr: Généralement, la désactivation d'un plugin, n'efface aucune donnée de ce dernier, si vous voulez vraiment arrêter d'utiliser Simple Tags, merci d'effacer <strong>toutes</strong> les options avant de désactiver le plugin.

en: Go
fr: Ok

en: Hide click tags
fr: Cache les tags

en: How many tag cloud widgets would you like?
fr: Combien de widgets "Nuage de tags" désirez-vous ?

en: Howdy! This imports tags from embedded tags into this blog using the new WordPress native tagging structure.
fr: Salutations ! Cet outil importe dans ce blog les tags en provenance des tags embarqués, à l'aide de la nouvelle structure native de tagging de WordPress.

en: ID (ascending)
fr: ID (ascendant)

en: ID (descending)
fr: ID (descendant)

en: If your browser doesn't start loading the next page automatically click this link:
fr: Si votre navigateur ne lance pas automatiquement la page suivante, cliquer sur ce lien:

en: Ignore case for auto link feature ?
fr: Ignorer la casse lors de la création automatique de liens des tags:

en: Import Complete!
fr: Importation terminée!

en: Import Embedded Tags
fr: Importer les tags embarqués

en: Import Embedded Tags into the new WordPress native tagging structure.
fr: Import des tags embarqués dans la nouvelle structure de tags native.

en: Import also embedded tags from page ?
fr: Importer également les tags embarqués depuis les pages ?

en: Include categories in result ?
fr: Inclure les catégories dans le resultat ?

en: Include categories in tag cloud ?
fr: Inclure les catégories dans la nuage de tags ?

en: Include page in tag search:
fr: Inclure les pages lors d'une recherche de tag:

en: Includes the meta keywords tag automatically in your header (most, but not all, themes support this). These keywords are sometimes used by search engines.<br /><strong>Warning:</strong> If the plugin "All in One SEO Pack" is installed and enabled. This feature is automatically disabled.
fr: Inclut automatiquement des tags comme mots clés dans l'entête de votre page (la plupart des thèmes supportent cette fonction). Ces mots clés sont parfois utilisés par les moteurs de recherche.<br /><strong>Attention:</strong> Si le plugin "All in One SEO Pack" est installé et actif. Cette fonctionnalité est automatiquement desactivée.

en: Includes the meta keywords tag automatically in your header (most, but not all, themes support this). These keywords are sometimes used by search engines.<br /><strong>Warning:</strong> If the plugin "All in One SEO Pack" is installed and enabled. This feature is disabled.
fr: Inclut automatiquement des tags comme mots clés dans l'entête de votre page (la plupart des thèmes supportent cette fonction). Ces mots clés sont parfois utilisés par les moteurs de recherche.<br /><strong>Attention:</strong> Si le plugin "All in One SEO Pack" est installé et actif. Cette fonctionnalité est desactivée.

en: Invalid Taxonomy
fr: Taxinomie invalide.

en: Inverse Alphabetical
fr: Inverse de l'ordre alphabétique

en: Keywords list
fr: Liste des tags

en: Keywords list: (separated with a comma)
fr: Liste des mots clés: (séparé avec une virgule)

en: Least popular color:
fr: Couleur des tags les moins utilisés

en: Least popular font size:
fr: Taille pour les tags les moins utilisés

en: Least used
fr: Moins utilisé

en: Leave empty for list format.
fr: Laisser vide si vous utilisez le format "list"

en: List (UL/LI)
fr: Liste (UL/LI)

en: Local tags
fr: Tags local

en: Manage Tags
fr:  Gestion des tags

en: Mass Edit Tags
fr: Edition en masse de tags

en: Mass edit tags
fr: Edition en masse de tags

en: Max keywords display:
fr: Nombre max de mots clés à afficher:

en: Max tags display:
fr: Nombre max de tag à afficher:

en: Max tags to display: (default: 45)
fr: Nombre max de tags à afficher: (défaut: 45)

en: Maximum number of links per article:
fr: Nombre maximum de liens par article :

en: Maximum number of related posts to display: (default: 5)
fr: Nombre max d'articles relatifs à afficher: (defaut: 5)

en: Maximum number of related tags to display: (default: 5)
fr: Nombre max de tags relatifs à afficher: (defaut: 5)

en: Maximum number of tags to display: (default: 45)
fr: Nombre max de tags à afficher: (défaut: 45)

en: Merge tag(s) &laquo;%1$s&raquo; to &laquo;%2$s&raquo;. %3$s objects edited.
fr: Fusionner les tag(s) &laquo;%1$s&raquo; en &laquo;%2$s&raquo;. %3$s objet(s) édité(s).

en: Meta Keyword
fr: Mots clés

en: Method of tags intersections and unions used to build related tags link:
fr: Méthode d'intersections et d'unions utilisée pour la construction des liens des tags relatifs

en: Min usage for auto link tags:
fr: Utilisation minimale pour la création automatique de liens des tags:

en: Missing parameters in URL. (Start or End)
fr: Il manque des paramètre dans l'URL. (Start ou End)

en: Most popular
fr: Plus populaire

en: Most popular (default)
fr: Plus populaire (défaut)

en: Most popular color:
fr: Couleur des tags les plus populaires

en: Most popular font size:
fr: Taille pour les tags les plus populaires

en: New tag name(s):
fr: Nom des nouveaux tags:

en: Next content
fr: Contenu suivant

en: Next tags
fr: Tags suivant

en: No content to edit.
fr: Pas de contenu à éditer.

en: No new slug(s) specified!
fr: Aucun nouveau identifiant(s) spécifié!

en: No new tag specified!
fr: Aucun nouveau tag spécifié!

en: No new tag(s) specified!
fr: Aucun nouveau tag(s) spécifié!

en: No new/old valid tag specified!
fr: Aucun ancien ou nouveau tag spécifié!

en: No objects (post/page) found for specified old tags.
fr: Aucun objets (article/page) trouvé pour les anciens tags spécifiés.

en: No related posts.
fr: Aucun article relatif.

en: No related tag found.
fr: Aucun tag relatif trouvé.

en: No related tags found.
fr: Aucun tag relatif trouvé.

en: No results from Tag The Net service.
fr: Aucun résultat depuis le service Tag The Net.

en: No results from Yahoo! service.
fr: Aucun résultat depuis le service Yahoo!

en: No results from your WordPress database.
fr: Aucun résultat depuis la base de données de WordPress.

en: No slug edited.
fr: Aucun identifiant édité.

en: No tag added.
fr: Aucun tag ajouté.

en: No tag deleted.
fr: Aucun tag effacé.

en: No tag for this post.
fr: Aucun tag pour cet article.

en: No tag merged.
fr: Aucun tag fusionné.

en: No tag renamed.
fr: Aucun tag renommé.

en: No tag specified!
fr: Aucun tag spécifié!

en: No tags for this post.
fr: Aucun tag pour cet article.

en: No tags in your WordPress database.
fr: Aucun tag dans la base de données de WordPress.

en: No tags.
fr: Aucun tag.

en: No text was sent.
fr: Aucun texte n'a été envoyé.

en: No valid new tag.
fr: Aucun nouveau tag valide.

en: Nofollow is a non-standard HTML attribute value used to instruct search engines that a hyperlink should not influence the link target's ranking in the search engine's index.
fr: En ajoutant rel="nofollow" à un hyperlien, une page indique que la destination de cet hyperlien NE DEVRAIT PAS ETRE chargée de quelque poids supplémentaire ou de classement par les agents utilisateur qui exécutent de l'analyse de lien sur les pages web (par ex. les moteurs de recherche).

en: Nothing to muck. Good job !
fr: Rien à enlever. Bon travail!

en: Now wasn&#8217;t that easy?
fr: Voilà, c'était plutôt facile, non ?

en: OK, so we lied about this being a 4-step program! You&#8217;re done!
fr: Bon, en fait on vous a menti à propos de ces 4 étapes ! C'est terminé !

en: Options saved
fr: Les options ont été sauvegardées.

en: Order related tags:
fr: Ordre des tags relatifs:

en: Order tags display:
fr: Ordre d'affichage des tags

en: Order tags selection:
fr: Ordre de sélection des tags

en: Order&hellip;
fr: Ordre&hellip;

en: Pending Review
fr: En attente de relecture

en: Pending posts
fr: Articles en attente

en: Point (default)
fr: Point (défaut)

en: Post
fr: Article

en: Post link format:
fr: Format des liens des articles:

en: Post tag separator string:
fr: Séparateur entre les tags:

en: Post title
fr: Titre de l'article

en: Posts tagged with %s
fr: Voir les articles taggés avec %s

en: Pourcent
fr: Pourcentage

en: Prefix for embedded tags:
fr: Préfixe des tags embarqués:

en: Previous tags
fr: Tags précédents

en: Private
fr: Privé

en: Private posts
fr: Articles privés

en: Published
fr: Non publié

en: Published posts
fr: Articles publiés

en: Quantity&hellip;
fr: Quantité&hellip;

en: Random
fr: Aléatoire

en: Random (default)
fr: Aléatoire (défaut)

en: Related Posts
fr: Articles relatifs

en: Related Posts Order:
fr: Ordre des articles relatifs:

en: Related Tags
fr: Tags relatifs

en: Related tags link format:
fr: Format des liens des tags relatifs:

en: Related tags separator:
fr: Séparateur entre les tags relatifs:

en: Related tags type format:
fr: Format des tags relatifs:

en: Remove empty terms
fr: Supprimer les termes vides

en: Remove related Tags
fr: Tags relatifs à supprimer:

en: Remove related Tags type format:
fr: Format des tags relatifs à supprimer:

en: Remove related tags  link format:
fr: Format des liens des tags relatifs à supprimer:

en: Remove related tags separator:
fr: Séparateur entre les tags relatifs à supprimer:

en: Rename
fr: Renommer

en: Rename Tag
fr: Renommer le tag

en: Renamed tag(s) &laquo;%1$s&raquo; to &laquo;%2$s&raquo;
fr: Le(s) tag(s) &laquo;%1$s&raquo; a (ont) été renommé(s) en &laquo;%2$s&raquo;

en: Reset Options
fr: Restaurer les options par défaut

en: ST: Tag Cloud %d
fr: Nuage de tags avancé %d

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Scheduled
fr: Programmé

en: Scheduled posts
fr: Articles programmés

en: Search Posts
fr: Chercher des articles

en: Search tags
fr: Chercher des tags

en: Search terms&hellip;
fr: Mots recherchés&hellip;

en: Security problem. Try again. If this problem persist, contact <a href="mailto:amaury@wordpress-fr.net">plugin author</a>.
fr: Problème de sécurité. Merci de réessayer. Si le problème persiste, contacter <a href="mailto:amaury@wordpress-fr.net">l'auteur du plugin</a>.

en: Separate tags with commas
fr: Séparé avec une virgule

en: Separated with a comma
fr: Séparé avec une virgule

en: Show all dates
fr: Afficher toutes les dates

en: Simple Tags : Tag Cloud Widgets
fr: Simple Tags : Nuage de tags Widgets

en: Simple Tags can also tag all existing contents of your blog. This feature use auto tags list above-mentioned.
fr: Simple Tags permet également de tagger automatiquement tout le contenu de votre blog. Cette fonctionnalité utilise la liste des tags mentionnés ci-dessus.

en: Simple Tags can't work with this WordPress version !
fr: Simple Tags ne peut pas fonctionner avec cette version de WordPress !

en: Simple Tags options resetted to default options!
fr: Les options par défaut de Simple Tags ont été restaurées.

en: Simple Tags: Manage Tags
fr: Simple Tags: Gestion des tags

en: Simple Tags: Mass Edit Tags
fr: Simple Tags: Edition en masse de tags

en: Slug(s) to set:
fr: Identifiant(s) à fixer:

en: Sort Order:
fr: Trier par:

en: Start import &raquo;
fr: Débuter l'importation &raquo;

en: Start marker
fr: Préfixe des tags embarqués:

en: Step 1 &raquo;
fr: Etape 1 &raquo;

en: Step 2 &raquo;
fr: Etape 2 &raquo;

en: Steps may take a few minutes depending on the size of your database. Please be patient.
fr: Cette procédure peut prendre quelques minutes en fonction de la taille de votre base de données. Soyez patient.

en: Suffix for embedded tags:
fr: Suffixe des tags embarqués:

en: Suggested tags
fr: Tags suggérés

en: Suggested tags from :
fr: Tags suggérés depuis :

en: Tag Cloud Widgets
fr: Nuage de tags Widgets

en: Tag cloud
fr: Nuage de tags

en: Tag link format:
fr: Format des liens des tags:

en: Tag(s) added to %1s post(s).
fr: Tag(s) ajouté(s) à %1s article(s).

en: Tag(s) to add:
fr: Tag(s) à ajouter:

en: Tag(s) to delete:
fr: Tag(s) to Delete:

en: Tag(s) to match:
fr: Tag(s) à rechercher:

en: Tag(s) to rename:
fr: Tag(s) à renommer:

en: Tags (separate multiple tags with commas: cats, pet food, dogs)
fr: Tags (séparez les tags multiples par des virgules : chat, nourriture pour animaux, chien)

en: Tags <small>(separate multiple tags with commas: cats, pet food, dogs)</small>
fr: Tags <small>(séparez les tags multiples par des virgules : chat, nourriture pour animaux, chien)</small>

en: Tags cloud type format:
fr: Format du nuage de tags:

en: Tags database
fr: Base de données des tags

en: Tags for Current Post
fr: Tags de l'article courant

en: Tags number and slugs number isn't the same!
fr: Le nombre de tags et d'identifiants n'est pas le même!

en: Tags selection:
fr: Selection des tags:

en: Target
fr: Cible

en: Text to display after tags list:
fr: Texte à afficher après la liste de tags:

en: Text to display before tags list:
fr: Texte à afficher avant la liste de tags:

en: Text to display if no tags found:
fr: Texte à afficher si aucun tag n'a été trouvé:

en: The colours are hexadecimal colours,  and need to have the full six digits (#eee is the shorthand version of #eeeeee).
fr: Les couleurs sont représentées par leur code hexadécimal, et nécessite 6 caractères. (ex. #eee est la version raccourcie de #eeeeee).

en: The font size units option determines the units that the two font sizes use.
fr: Cette option détermine l'unité à utiliser pour la taille des tags dans le nuage.

en: The two font sizes are the size of the largest and smallest tags.
fr: Les 2 tailles de polices représentent la taille maximale et minimale des tags.

en: The units to display the font sizes with, on tag clouds:
fr: Unité à utiliser pour la taille des polices dans le nuage de tags:

en: There is no excerpt because this is a protected post.
fr: Il n'y a pas d'extrait car ceci est un article protégé.

en: This erases all Simple Tags options. <strong>This is irrevocable! Be careful.</strong>
fr: Ceci effacera toutes les options de Simple Tags. <strong>Cette action est irréversible, soyez prudent.</strong>

en: This feature add a box allowing you get suggested tags, by comparing post content and various sources of tags. (external and internal)
fr: Cette fonctionnalité ajoute une rubrique vous permettant de générer des tags suggerés, en comparant le contenu de l'articles et différentes sources de tags. (interne comme externe)

en: This feature add a link allowing you to display all the tags of your database. Once displayed, you can click over to add tags to post.
fr: Cette fonctionnalité ajoute un lien vous permettant d'afficher tous les tags de votre base de données. Une fois affichés, vous pouvez cliquer sur les tags pour les ajouter à l'article.

en: This feature allow page to be tagged. This option add pages in tags search. Also this feature add tag management in write page.
fr: Cette fonctionnalité permet à vos pages d'être tagées. Cette option ajoute les pages dans les résultats de recherche de tags.  Elle ajoute également les champs des tags lors de la rédaction d'une page.

en: This feature allows Wordpress to look into post content and title for specified tags when saving posts. If your post content or title contains the word "WordPress" and you have "wordpress" in auto tags list, Simple Tags will add automatically "wordpress" as tag for this post.
fr: Cette fonctionnalité autorise WordPress à regarder le contenu et le titre des articles afin d'y trouver des tags spécifiques lors de la sauvegarde des articles. Si le contenu ou le titre de l'article contient le mot "WordPress" et que la liste auto tags contient le mot "wordpress", Simple Tags ajoutera automatiquement "wordpress" comme tag de l'article.

en: This feature displays a visual help allowing to enter tags more easily.
fr: Cette fonctionnalité vous permet d'afficher une aide visuelle vous facilitant la saisie de tags.

en: This feature displays a visual help allowing to enter tags more easily. As well add tags is easier than the autocompletion default of WordPress
fr: Cette fonctionnalité vous permet d'afficher une aide visuelle vous facilitant la saisie de tags. Cette méthode est plus facile que l'autocomplétion par défaut de WordPress.

en: This feature lets you add one or more new tags to all posts which match any of the tags given.
fr: Cette fonctionnalité vous permet d'ajouter un ou plusieurs tags à tous vos articles à partir d'une recherche sur un ou plusieurs tag(s) défini(s).

en: This feature need that option "Add page in tags management" is enabled.
fr: Cette fonctionnalité nécessite que l'option "Ajouter les pages dans la gestion des tags" soit activée.

en: This feature works only with activated JavaScript. Activate it in your Web browser so you can!
fr: Cette fonctionnalité fonctionne uniquement avec le JavaScript activé. Activez-le dans votre navigateur web si vous le pouvez !

en: This parameter allows to fix a minimal value of use of tags. Default: 1.
fr: Ce paramètre permet de fixer une valeur minimale d'utilisation des tags. Défaut: 1.

en: This setting determines the maximum number of links created by article. Default: 10.
fr: Ce paramètre permet de déterminer le nombre maximal de liens de tags créés automatiquement par article. Défaut: 10.

en: Title:
fr: Titre:

en: To accommodate larger databases for those tag-crazy authors out there, we have made this into an easy 4-step program to help you kick that nasty Embedded Tags habit. Just keep clicking along and we will let you know when you are in the clear!
fr: Pour faciliter la prise en compte de grosses bases de données, typiques des blogueurs qui taguent à tout va, nous avons conçu cet outil sous la forme d'une suite de 4 étapes, afin de vous débarrassez de cette mauvaise habitude que sont les tags embarqués. Vous n'avez qu'à cliquez, et nous vous ferons savoir lorsque vous serez purifié !

en: Uninstallation
fr: Désinstallation

en: Unit font size:
fr: Unité pour la taille:

en: Untagged only
fr: Non taggé

en: Update Options &raquo;
fr: Mettre à jour les options &raquo;

en: Update all
fr: Tout mettre à jour

en: Update all &raquo;
fr: Tout mettre à jour &raquo;

en: Update list &raquo;
fr: Mettre à jour la liste &raquo;

en: Update options &raquo;
fr: Mettre à jour les options &raquo;

en: Use also local tags database with auto tags. (Warning, this option can increases the CPU consumption a lot if you have many tags)
fr: Utiliser également la base de tags locale pour la fonction de tag automatique. (Attention, cette option peut augmenter la consommation CPU de façon importante si vous possédez beaucoup de tags)

en: Use auto color cloud:
fr: Utiliser la génération automatique de couleur:

en: Use embedded tags:
fr: Utiliser les tags embarqués:

en: View all categories
fr: Voir toutes les catégories

en: View all posts tagged with %s
fr: Voir les articles taggés avec %s

en: Visit the <a href="http://code.google.com/p/simple-tags/">plugin's homepage</a> for further details. If you find a bug, or have a fantastic idea for this plugin, <a href="mailto:amaury@wordpress-fr.net">ask me</a> !
fr: Visitez le <a href="http://code.google.com/p/simple-tags/">site internet du plugin</a> pour davantage d'informations. Si vous trouvez un bug, ou avez une idée fantastique pour ce plugin, <a href="mailto:amaury@wordpress-fr.net">contactez-moi</a> !

en: Visit the <a href="http://code.google.com/p/simple-tags/wiki/ThemeIntegration">plugin's homepage</a> for further details. If you find a bug, or have a fantastic idea for this plugin, <a href="mailto:amaury@wordpress-fr.net">ask me</a> !
fr: Visitez le <a href="http://code.google.com/p/simple-tags/wiki/ThemeIntegration">site internet du plugin</a> pour davantage d'informations. Si vous trouvez un bug, ou avez une idée fantastique pour ce plugin, <a href="mailto:amaury@wordpress-fr.net">contactez-moi</a> !

en: Visit the <a href="http://www.herewithme.fr/wordpress-plugins/simple-tags">plugin's homepage</a> for further details. If you find a bug, or have a fantastic idea for this plugin, <a href="mailto:amaury@wordpress-fr.net">ask me</a> !
fr: Visitez le <a href="http://www.herewithme.fr/wordpress-plugins/simple-tags/francais">site internet du plugin</a> pour davantage d'informations. Si vous trouvez un bug, ou avez une idée fantastique pour ce plugin, <a href="mailto:amaury@wordpress-fr.net">contactez-moi</a> !

en: Which difference between <strong>&#8216;Order tags selection&#8217;</strong> and <strong>&#8216;Order tags display&#8217;</strong> ?<br />
fr: Quelle est la différence entre <strong>&#8216;Ordre de sélection des tags&#8217;</strong> et <strong>&#8216;Ordre d'affichage des tags&#8217;</strong> ?<br />

en: WordPress 2.3 have a small bug and can create empty terms. Remove it !
fr: WordPress 2.3 a un petit bug et permet la création de termes vides. Supprimez les !

en: You can find markers and explanations <a href="http://code.google.com/p/simple-tags/wiki/ThemeIntegration">in the online documentation.</a>
fr: Vous pouvez trouver les marqueurs et les explications <a href="http://code.google.com/p/simple-tags/wiki/ThemeIntegration">sur la documentation en ligne.</a>

en: You can manage tags now !
fr: Vous pouvez gérer les tags maintenant !

en: You can specify multiple tags to add by separating them with commas.  If you want the tag(s) to be added to all posts, then don't specify any tags to match.
fr: Vous pouvez spécifier plusieurs tags à ajouter en les séparant avec des virgules. Si vous souhaitez ajouter ce ou ces tags à tous les articles, vous n'avez pas besoin d'entrer de tags à rechercher.

en: You can specify multiple tags to delete by separating them with commas
fr: Vous pouvez spécifier plusieurs tags à supprimer en les séparant avec des virgules

en: You can specify multiple tags to rename by separating them with commas.
fr: Vous pouvez spécifier plusieurs tags à renommer en les séparant avec des virgules.

en: You can use the same syntax as <code>st_related_posts()</code>function to customize display. See <a href="http://code.google.com/p/simple-tags/wiki/ThemeIntegration">documentation</a> for more details.
fr: Vous pouvez utiliser la même syntaxe que la fonction <code>st_related_posts()</code> pour personnaliser l'affichage. Consulter la <a href="http://code.google.com/p/simple-tags/wiki/ThemeIntegration">documentation</a> pour plus d'informations.

en: You can use the same syntax as <code>st_related_tags()</code>function to customize display. See <a href="http://code.google.com/p/simple-tags/wiki/ThemeIntegration">documentation</a> for more details.
fr: Vous pouvez utiliser la même syntaxe que la fonction <code>st_related_tags()</code> pour personnaliser l'affichage. Consulter la <a href="http://code.google.com/p/simple-tags/wiki/ThemeIntegration">documentation</a> pour plus d'informations.

en: You can use the same syntax as <code>st_tag_cloud()</code> function to customize display. See <a href="http://code.google.com/p/simple-tags/wiki/ThemeIntegration">documentation</a> for more details.
fr: Vous pouvez utiliser la même syntaxe que la fonction <code>st_tag_cloud()</code> pour personnaliser l'affichage. Consulter la <a href="http://code.google.com/p/simple-tags/wiki/ThemeIntegration">documentation</a> pour plus d'informations.

en: You can use the same syntax as <code>st_the_tags()</code> function to customize display. See <a href="http://code.google.com/p/simple-tags/wiki/ThemeIntegration">documentation</a> for more details.
fr: Vous pouvez utiliser la même syntaxe que la fonction <code>st_the_tags()</code> pour personnaliser l'affichage. Consulter la <a href="http://code.google.com/p/simple-tags/wiki/ThemeIntegration">documentation</a> pour plus d'informations.

en: You must set &#8216;Order tags selection&#8217; to <strong>count-desc</strong> for retrieve the 100 tags most popular and &#8216;Order tags display&#8217; to <strong>random</strong> for randomize cloud.
fr: Vous devez fixer l'option &#8216;Ordre de sélection des tags&#8217; sur <strong>count-desc</strong> pour récupérer les 100 tags les plus utilisés. Fixer ensuite l'option &#8216;Ordre d'affichage des tags&#8217; sur <strong>random</strong> pour mélanger le nuage.

en: You must set zero (0) for display all keywords in HTML header.
fr: Vous devez mettre zéro (0) pour afficher tous les mots clés dans l'entete HTML.

en: You must set zero (0) for display all tags.
fr: Vous devez mettre zéro (0) pour afficher tous les tags.

en: You must use <a href="%1$s">Simple Tagging Plugin</a> for it to work.
fr: Vous devez utiliser le plugin <a href="%1$s">Simple Tagging</a> pour que cele fonctionne.

en: Your most used tags in cloud format with dynamic color and many options
fr: Vos tags les plus utilisés, au format "nuage" avec couleur dynamique et plein d'autres options
